Sahada bir Fair Play ödülü siyasette sayısız vukuat: Alpay Özalan kimdir

Özalan, son olarak vekilliği düşürülen Gergerlioğlu’nu bir bar fedaisi gibi Meclis’ten atmaya çalıştı.

Vekil seçildiği gündem beri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde verdiği önerge, tekliflerle değil kavgalarıyla gündeme gelen AKP’li Alpay Özalan yine kavga çıkardı. Özalan milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu Meclis’ten çıkarmaya çalıştı.

GENEL KURULDA YİNE OLAY ÇIKARDI

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hakkındaki kesinleşmiş yargı kararının Meclis’te okunmasının ardından milletvekilliği düştü. Gergerlioğlu karara tepki göstererek HDP’li vekillerle birlikte Meclis’i terk etmeme kararı aldı. AKP İzmir Milletvekili ve eski milli futbolcu Alpay Özalan ise Gergerlioğlu’nu Meclis’ten zorla çıkarmaya çalıştı. Özalan’ı HDP’li vekiller engelledi.

KIRMIZI KART VE SAHA İÇİ KAVGALARIYLA MEŞHUR OLDU

Eski millî futbolcu ve teknik direktör Alpay Özalan, 1996 yılında Dünya Olimpiyat Fair Play ödülünü alan ilk ve tek Türk futbolcu olsa da geçmişinde başarılarından fazla gördüğü kırmızı kart ve saha içi kavgaları ile ön plana çıktı. 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda çeyrek finaldeki Portekiz maçının 30. dakikasında kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bıraktı. Japonya’nın Urawa Red Diamonds takımında yedi maçta üç kırmızı kart gören Alpay, disiplin sorunları nedeniyle takımdan kovuldu.

İNGİLTERE’DE İSTENMEYEN ADAM İLAN EDİLDİ

2004 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerindeki İngiltere maçında, David Beckham ile gerginlik yaşaması sonrası İngiltere’de istenmeyen adam ilan edilmiş ve Aston Villa kulübü ile yollarını ayırdı. 2006 FIFA Dünya Kupası Türkiye-İsviçre play-off rövanş mücadelesinde 2. dakikada takımının aleyhine penaltı yaptırdı. İsviçreli futbolcu Marco Streller ile maç sonunda girdiği kavga ve İsviçreli futbolcuları tekmelemesinden dolayı FIFA tarafından 6 maç men ile cezalandırıldı.

KAVGALARINI MECLİS’TE DE SÜRDÜRDÜ

AKP’li Özalan, Meclis Genel Kurulu’nda da gerginlik oluşturmasıyla biliniyor. Geçen yıl 5 Mart günü CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un dün basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmesi sonucu Meclis’te ortalık karıştı. AKP’li Özalan’ın yumruğu sonucu Özkoç’un kafasında şişlik meydana geldi. Özalan, daha önce “Cumhurbaşkanımıza hakaret eden olursa karşısında beni bulur” diye açıklama yapmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir