Saadet’in eski lideri: AKP’nin 94 ruhuna dönmesi mümkün değil

Eski Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, aralarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın da bulunduğu 9 parti liderinin katıldığı Necmettin Erbakan’ı anma töreninin akabinde ittifak tartışmalarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 94 ruhuna dönmesi mümkün değildir.” diyen Kamalak, “Vebali büyük olanla ittifak yapılmaz” sözleri için binlerce Saadet Partilinin teşekkür ettiğini ve parti içinde Cumhur İttifakı’na geçilmesi için herhangi bir temayül olmadığını belirtti.

“TEMEL KARAMOLLAOĞLU EN ANLAMLI KONUŞMAYI YAPTI”

Erdoğan’ın “94 ruhu” imasına değinen Kamalak, şöyle konuştu: “Orada AKP ile ittifak yahut koalisyon konuşulmadı. Kanaatimce sayın genel başkanımız Temel (Karamollaoğlu) Bey, en anlamlı konuşmayı yaptı orada. 94 ruhu, Milli Görüş ruhudur. O ruh, fakiri fukarayı kucaklayan bir ruhtur. Ben o ruha dönmek istiyorum demekle o ruha dönülmez. O ruh bambaşka bir ruh.”

“AKP İSMİ BİR TAKIM YOLSUZLUKLARA BULAŞMIŞ KİŞİLERİ SOKAKLARA GÖNDEREBİLİR Mİ?”

AKP’ye yönelik eleştirilerini sürdüren Kamalak, “AKP gecekondulara ümraniye escort yönelip 94 öncesinde olduğu gibi sizleri kucaklamaya geldik diyebilir mi? İsmi birtakım yolsuzluğa bulaşmış olan kişileri o sokaklara gönderebilir mi?94’te Refah Partisi bir takım belediyeleri kazanınca, belediyelerin kapısına ‘rüşvet alan da veren de lanetlenmiştir’ tabelaları asmıştır. O tabelaları kim indirdi?” sorularını yöneltti.

“Şimdi tekrar asacağız, tövbe ettik mi diyecekler?” diye soran Kamalak, “Keşke dönebilseler. Ben oraya dönebileceklerini, o ruhu tekrar yakalayabileceklerini sanmıyorum.” dedi.

“BİNLERCE PARTİLİ ARAYIP TEŞEKKÜR ETTİ”

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ocak’ta Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaretinin akabinde Saadet Partisi içinde Cumhur İttifak’ına yönelen bir kesim olmadığını ifade etti.

Sözcü’nün haberine göre Kamalak, şöyle konuştu: “Tam aksine belki de binlerce parti mensubu beni aradı. ‘Vebali büyük olan ile ittifak yapılamaz’ sözleri için ‘yüreğimize su serptiniz’ dediler. Bu sözleri derken bugün de aynı kanaatteyim. Eğer Saadet Partisi AKP ile ittifak yapacak olursa kanaatimce ülke daha bir gerilir. Ülke iki kampa ayrılmış olur.”

Kamalak fiili bölünme ile neyi kastettiğini şu sözlerle özetledi: “Fiilen bir tarafta Cumhur İttifakı yanı mütedeyyin insanların toplandığı kamp. Buna karşılık ikinci kamp solcular, komünistler, bölücülerle iş birliği içinde olan kamp.”

“AKP’NİN BÜYÜK VEBALİ VARDIR”

“Vebali büyük olan ile ittifak yapılamaz.” sözlerini biraz daha açan Kamalak, şöyle konuştu: “Suriye’nin bu hâle düşürülmesinde kanaatimce AKP’nin büyük vebali vardır. Irak’ın bu hale gelmesinde AKP’nin büyük vebalinin olduğunu düşünüyorum.”

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı esnasında Türkiye’ye sadece Libya ve onun lidderi Muammer Kaddafi’nin destek verdiğini belirten Kamalak, “Libya’nın bölünüp parçalanmasında, Kaddafi’nin linç edilmesinde AKP’nin büyük vebalinin olduğunu düşünüyorum. Çözüm sürecinde Milli Görüş’ün tek temsilcisi olan Saadet Partisi uyardı. Siz bir kesimi hem terörist olarak suçluyorsunuz hem de bunlarla oturup müzakerede bulunuyorsunuz.” dedi.

Kamalak, “AKP’ye ‘Müzakerenin yeri Oslo, İmralı hele hele Kandil hiç değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir’ dedik. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin ana muhalefet partisidir. CHP ile müzakere etmeyeceksek bir milli sıkıntıyı, terör olayını kiminle müzakere edeceğiz?” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir